Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co robi cieśla i jakich używa narzędzi?
Zawód cieśli kojarzy się przede wszystkim z obróbką drewna. Jego praca sprowadza się do wykonywania części konstrukcji, wyposażenia czy detali drewnianych. Warto wiedzieć, czym dokładnie się zajmuje specjalista. Jakie są obowiązki cieśli szalunkowego? Jakich narzędzi najczęściej używa? Poznaj warunki i wymagania dla tej pracy. Przeczytaj nasz artykuł!
Co robi cieśla?
Chciałbyś się dowiedzieć, co robi cieśla? Oprócz konstrukcji dachowych zajmuje się konstrukcjami drewnianymi, formami i deskowaniem części potrzebnych do konstrukcji betonowych i żelbetowych. Oprócz tego jego praca obejmuje rodzaje stemplowań czy konstrukcji drewnianych, które są pożyteczne na placu budowy. Zajmuje się także konstrukcjami rozporowymi, a także podporowymi ścian w wykopach i na powierzchni. Poza tym przeprowadza naprawy, renowację i rozbiórkę oraz jest odpowiedzialny za drewniane elementy w budynkach.
Obowiązki cieśli szalunkowego
Cieśla budowlany zajmuje się składowaniem i przewozem części deskowania indywidualnego, a także systemowych szalunków. Poza tym przeprowadza obróbkę części drewnianych. Mocuje i demontuje części konstrukcji deskowania indywidualnego. Poza tym wykonuje inne konstrukcje z drewna potrzebne do rozpoczęcia pracy planu budowy. Są to pomosty, daszki, barierki czy rusztowania. Dodatkowo zajmuje się naprawami i dokonuje zbiórki konstrukcji drewnianych. Oprócz tego stwarza tymczasowe mosty czy wieże na placu budowy. Ponadto tworzy konstrukcje podporowe i rozporowe ścian.
Jakie są używane narzędzia?
Już wiesz, czym się zajmuje cieśla. Dowiedz się, jakie są podstawowe i popularne narzędzia ciesielskie. Najczęściej jest to topór, a więc ciesak. Ponadto jego wyposażenie powinno się składać z:
- młotków,
- siekier,
- pił do cięcia drewna,
- dłuta,
- strug,
- narzędzi trasersko-pomiarowych.
W przypadku narzędzi traserskich za ich pomocą można wytyczyć i oznaczyć linie cięcia czy łączyć części konstrukcyjne drewna. Do robienia pomiarów za to sprawdzą się: piony, liniały, kątowniki i kątomierze. Coraz większą popularność zyskują elektronarzędzia. Są to urządzenia mające sieciowe zasilanie bądź zawierają zasilający akumulator. Dzięki nim roboty ciesielskie przebiegają sprawnie. Dlatego wyposażenie obejmuje:
- wiertarko-wkrętarkę,
- wiertarkę,
- mechaniczny strug,
- pilarkę,
- frezarkę.
Warto wiedzieć, że elektronarzędzia są drogie. Ich ceny są wyższe niż narzędzi ręcznych.
Jakie są warunki i wymagania?
Jak się okazuje, większość prac budowlanych wykonuje się w trudnych warunkach. W związku z tym od cieśli w Bolesławcu czy innym mieście wymaga się odpowiednich predyspozycji. Do najczęstszych terenów na placu budowy zaliczają się:
- otwarte przestrzenie – przy różnych warunkach pogodowych,
- pomieszczenia zamknięte – domy jednorodzinne,
- duże wysokości,
- głębokie wykopy.
Zawód ten wymaga samodzielnej pracy oraz zespołowej z pracownikami budowy czy innymi specjalistami. Ze względy na czynniki takie jak terminy umowne, względy atmosferyczne czy technologiczne zwykły czas pracy może być wydłużony. Poza tym wymagane jest od specjalisty, aby był sprawny fizycznie.
Jakie są zarobki cieśli?
Na wysokość zarobków cieśli wpływają takie czynniki jak doświadczenie czy kwalifikacje. Oznacza to, że liczy się ukończenie kursu czy szkoły branżowej oraz zdobycie dyplomu. Cieśla wówczas zarabia więcej niż stolarz budowlany samouk. Na wysokość zarobków specjalisty wpływa również wielkość firmy. Wiąże się to z tym, że duże przedsiębiorstwa wypłacają więcej dobrym ekspertom. Na nich jest wciąż duże zapotrzebowanie.
Inaczej jest w sytuacji, gdy cieśla prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Wówczas może być podwykonawcą czy zleceniobiorcą klientów zewnętrznych. Ogólne średnie zarobki specjalisty to 5700 złotych brutto. Zwykle jest to jednak wynagrodzenie wynoszące od 4000 do 6260 złotych brutto.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana