Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co robi stolarz? Główne zadania
Konstrukcje i przedmioty z drewna tworzone są przez specjalistów. Są nimi stolarze. W naszym przewodniku wyjaśniamy, czym się dokładnie zajmują. Poznaj historię tego zawodu. Dowiedz się, jakich maszyn stolarskich używają specjaliści. Ile zarabiają? Odpowiedzi szukaj w naszym artykule! Sprawdzamy, co robi stolarz!
Jak wygląda historia zawodu stolarza?
Praca w drewnie sięga wieków. Odkąd człowiek istniał był to podstawowy surowiec. Tworzono z niego proste przedmioty codziennego użytku czy proste narzędzia. Do zmiany doszło pod koniec średniowiecza. Po 1489 roku w Polsce zaczęły działać firmy stolarskie. W Krakowie powstał pierwszy cech stolarski. W 1750 roku za to powstała pierwsza szkoła meblarstwa.
Czym się zajmuje stolarz?
Stolarz to rzemieślnik, który tworzy przedmioty z drewna. Usługi wykonuje poprzez jego obróbkę, instalację czy naprawę części drewnianych. Zwykle zadania i codzienne obowiązki są związane z drewnem czy drewnopochodnymi materiałami. Dobrze, aby znał wszystkie gatunki i wiedział, jak je wykorzystywać przy konkretnym zleceniu. Powinien również dobierać i używać w skuteczny sposób specjalistyczne urządzenia. Prace stolarskie dzielą się na:
- heblowanie,
- szlifowanie,
- lakierowanie,
- bejcowanie,
- sklejanie,
- instalację części.
Rodzaje profesji zawodowych
Wiedza oraz wybrana lokalizacja pracy sprawia, że wyróżnić można takie tytuły zawodowe jak:
- stolarz galanterii drzewnej,
- stolarz budowlany,
- stolarz mebli wzorcowych i artystycznych,
- stolarz meblowy,
- stolarz modelarz muzycznych instrumentów.
Firmy szukają specjalistów do zakładów stolarskich czy fabryk mebli. Specjalista może także założyć własną firmę i po inwestycji we własną pracownię, świadczyć usługi.
Specyfika pracy
Praca stolarska wymaga skupienia. Wszystko dlatego, że stolarz czynności wykonuje dzięki preparatom chemicznym i urządzeniom, które są niebezpieczne. Zagrożeniem są obrabiarki do drewna czy ręczne narzędzia. Ich niewłaściwe i nieostrożne użytkowanie może skutkować urazami rąk. Błony śluzowe czy oczy należy chronić przed opiłkami i odpadami drewna. Z kolei środki chemiczne mogą powodować zatrucia oparami czy uczulenie. Hałas, wysiłek fizyczny czy wielogodzinna praca w niekomfortowej pozycji mogą skutkować dolegliwościami w obrębie kręgosłupa czy choroby zwyrodnieniowej stawów.
Maszyny stolarskie
Stolarz w Warszawie lub innym mieście używa następujących maszyn:
- tokarki,
- frezarki,
- strugarki,
- szlifierki,
- pilarki.
Dodatkowo stosuje on w swojej pracy urządzenia takie jak młotek, dłuto lub piła. Dlatego dobrze jest sprawdzić wcześniej wyposażenie zakładu stolarskiego. O jego renomie świadczą nowoczesne narzędzia.
Stolarz a cieśla – jakie są różnice?
Często zawód stolarza i cieśli jest mylony. Nie są to jednak synonimy. Chociaż obaj specjaliści pracują z drewnem, ich zawody się od siebie różnią. Stolarz na przykład tworzy przedmioty z drewna lub drewnopochodne. Są to rzeczy codziennego użytku. Składają się na nie:
- meble,
- drzwi,
- futryny,
- meble kuchenne,
- inne.
Cieśla za to produkuje większe konstrukcje z drewna. Mogą to być na przykład obiekty mieszkalne czy mniejsze części. Bycie stolarzem wymaga dużej wyobraźni, zmysłu artysty czy umiejętności manualnych. Cieśla za to powinien wyróżniać się umiejętnościami projektowania i architektury.
Ile zarabia stolarz?
Prowadzenie usług stolarza w Warszawie czy innym mieście może być opłacalne. Na wysokość zarobków wpływają: rozmiar firmy, lokalizacja oraz forma zatrudnienia. Zwykle stawka wynosi 20 złotych za godzinę. Natomiast na miesiąc będzie to wynagrodzenie około 4 tysięcy złotych brutto. Jest to około 3 tysięcy złotych netto.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana