Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co to jest pasieka? Rodzaje ulów
Pasieka to dobry pomysł na pozyskiwanie pysznego miodu. Wybór rodzaju uli jest bardzo ważny. Jakie warunki klimatyczne i pożytkowe powinna spełniać okolica? Poznaj historię ulów oraz ich rodzaje. Gdzie najlepiej założyć pasiekę? W jaki sposób zabezpieczyć pszczelnik? Odpowiedzi znajdziesz w naszym tekście. Zdobądź potrzebne informacje!
Co to jest pasieka?
Chcesz się dowiedzieć, co to jest pasieka? Jest to najważniejszy element pszczelarstwa. Obejmuje cały teren, na którym znajdują się ule pszczelarza wraz z budowlami czy sprzętem, który ułatwia mu pracę. Warto wiedzieć, że pierwsze sprawdzone pasieki powstały już w XIII wieku. Stawiano je na początku na drzewach. Określano je stołem, a ul stawką.
Do innych metod zaliczało się umiejscawianie uli na drewnianych rusztowaniach. Wówczas określano ją jako stan bądź odra. Pasieki pszczelarskie naziemne natomiast ustawiało się w okolicy bieżącej wody, najlepiej w cichym miejscu. W przypadku stawiania uli przy terenach bez lasów wówczas wokół nich stawiano płoty. Okładano je gliną, słomą lub trzciną.
Gdzie zakłada się pasiekę?
Sprawdzone pasieki muszą się znajdować w określonym miejscu. Powinno one spełniać pewne warunki. Ważne są przede wszystkim rośliny pożytkowe w okolicy. Będą one dostarczać owadom nektaru i pyłków. Dlatego sprawdzi się szczególnie sąsiedztwo:
- łąk,
- lasów,
- sadów.
Szczególnie dobre są dla pszczół lipy, maliny, wierzby czy kwitnąca roślinność wodna. Z kolei lepiej unikać upraw i oprysków, które mogą działać na pszczoły zabójczo. Wieś czy dach budynku to najlepsze miejsce na ul.
Dodatkowe informacje o pasiekach
Jak już wiesz, pasieką pszczół określa się teren, na którym mieszczą się ule. Zaliczają się do nich wszystkie ule, które należą do konkretnego pszczelarza. Nie można również zapomnieć o innych budowlach czy urządzeniach. Pasieki pozwalają na otrzymywanie miodu i dbanie o pszczoły, w tym kontrolę ich działania.
Pasieka pszczela może być stacjonarna lub wędrowna, a więc przenośna. Stacjonarna polega na tym, że nie przenosi się jej w zimę, ani w sezonie, gdy pszczoły są aktywne. Z kolei wędrowną można przenosić i szukać dobrych miejsc z miododajnymi roślinami.
Jakie są rodzaje ulów?
Pasieki nie mogą się obejść bez uli. Aby otrzymać miód z pasieki, zdecyduj się na jeden z popularnych systemów. Wszystko zależy od budowy. Wyróżnia się w związku z tym ule:
- stojaki – są utworzone w pionie,
- leżaki – rozbudowane w poziomie,
- nadstawkowe – gniazdo jest rozbudowane w poziomie.
Ciekawym rozwiązaniem są tak zwane ule figuralne. Kształtuje się je w postaci ludzi na przykład świętych czy bohaterów literackich. Rzadsze są zwierzęta. Można je było spotkać na Dolnym Śląsku. Co ciekawe, wskazywały na zamożność osoby posiadającej pasiekę. W rzeźbie można było zmieścić bez problemu pszczoły razem z plastrami. Przy tym dostęp do niej był prosty z każdej strony.
Warto zapoznać się z wieloma zabytkowymi ulami. Najstarsza kolekcja jest w Izraelu i znajduje się w dolinie Jordanu. Szczególnie stare są cylindryczne gliniane modele. Odkryli je archeolodzy.
Jak chronić pszczelnik?
Zależy Ci na ochronie pszczelnika? Pszczoły należy ochronić przed złodziejami czy zwierzętami. Dobrze, aby były zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi. Najlepiej, aby ul miał kształt koła czy czworoboku. Jego wymiary mogą wynosić 50 x 50 metrów. Może być ogrodzony płotem z drewna i oblepiony od wewnętrznej strony gliną. Przy tym dobrze, aby był zadaszony. Jednak oprócz strony południowej. Płot czy wiata to najlepsze rozwiązania. Poza tym warto pomyśleć nad psami stróżami czy fotopułapkami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana