Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co trzeba brać pod uwagę podczas analizy ekologicznej terenu?
Po ukończeniu inwestycji budowlanej warto przeprowadzić szczegółową analizę ekologiczną danego terenu. To niezwykle korzystne rozwiązanie dla deweloperów, ponieważ uzyskanie certyfikatu wpływa na podniesienie wartości obiektu. Bardzo popularna jest analiza ekologiczna terenu w systemie BREEAM. To jeden z aktualnych sposobów oceniania budynków pod kątem ich walorów środowiskowych. Na co należy zwrócić uwagę, przeprowadzając szczegółową analizę ekologiczną terenu? O tym dowiesz się z tego artykułu!
Czym jest raport BREEAM?
Głównym celem przeprowadzania analiz ekologicznych w systemie BREEAM jest m.in. wyznaczanie nowych standardów w budownictwie. Wpływa na modernizację obiektów, komfort ich użytkowania, jak również odpowiednie przystosowanie do środowiska naturalnego.
Raport ekologiczny BREEAM kończy się uzyskaniem certyfikatu pod warunkiem, że dany budynek uzyska pozytywny wynik. Cała procedura rozpoczyna się w momencie wskazania konsultanta, który wystawia raport wstępny. Następnie inwestor deklaruje się, aby zastosować określone wymogi w trakcie realizacji zaplanowanej inwestycji. W końcowym etapie konsultant BREEAM przeprowadza analizę, uwzględniając dane czynniki i poddaje budynek szczegółowej ocenie.
Co brane jest pod uwagę w trakcie analizy ekologicznej terenu?
Analiza ekologiczna terenu opiera się głównie na spełnieniu określonych wymogów przez inwestora. Ocenie podlegają m.in.:
- zagadnienia dotyczące gospodarki energetycznej, czyli zużycie dwutlenku węgla czy energii świetlnej, a także zastosowanie odnawialnych źródeł energii,
- wprowadzenie różnych technologii mających na celu redukcję zużycia wody,
- wdrożenie odpowiednich rozwiązań, które przyczyniają się do efektywnej ochrony terenów zieleni,
- materiały wykorzystane w trakcie budowy – uwzględnienie ich pochodzenia i posiadania ekologicznych certyfikatów,
- wpływ różnych czynników: temperatury, powietrza, wody, światła czy akustyki na ogólne samopoczucie osób korzystających z obiektu.
To tylko kilka kwestii uwzględnianych w trakcie raportowania BREEAM. Konsultanci Pracowni Projektowej Magdaleny Loose zwracają uwagę również na sposób, w jaki użytkowane są grunty, a także jak rozplanowana jest gospodarka odpadami. Szczególnie ważną kwestię stanowi również lokalizacja obiektu oraz okoliczna infrastruktura. Wyniki takiej analizy interesują nie tylko samych inwestorów, ale także nabywców i wynajmujących nieruchomości. System BREEAM umożliwia porównywanie obiektów względem ich energooszczędności, co przekłada się m.in. na wysokość kosztów utrzymania domu lub mieszkania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana