Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co warto wiedzieć o poprawnym przycinaniu tui?
Przycinanie tui to ważny element pielęgnacji tego popularnego w Polsce krzewu iglastego. Poprawne przycinanie wpływa na zdrowie rośliny, jej wygląd oraz sposób wzrostu. Warto zatem poznać podstawowe zasady przycinania tui, aby cieszyć się pięknym ogrodem przez cały rok.
Jak odpowiednio przycinać tuje? Wskazówki i porady
Tuje można przycinać dwa razy w roku, tzn. na wiosnę oraz na przełomie lata i jesieni. Wiosenne przycinanie powinno odbywać się przed rozpoczęciem intensywnego wzrostu rośliny, czyli na ogół w kwietniu lub maju. Wówczas należy usunąć suche i uszkodzone pędy oraz skrócić te, które są zbyt długie. Przycinanie jesienne ma na celu nadanie roślinie odpowiedniego kształtu oraz usunięcie ewentualnych pędów uszkodzonych przez letnie burze. Najlepszy czas na jesienne przycinanie to okres między wrześniem a październikiem, gdy roślina już nie rośnie tak intensywnie, ale jeszcze nie zaczęły się przymrozki.
Przycinanie tui w Kostrzynie nad Odrą powinno być wykonywane za pomocą ostrego narzędzia, takiego jak nożyce do żywopłotów lub sekator. Należy pamiętać, aby przycinać pędy pod kątem 45 stopni, co pozwoli na szybsze zagojenie się ran. Ważne jest również, aby nie przycinać tui zbyt głęboko. Najlepiej zostawić co najmniej 2/3 długości pędu. Przycinając roślinę, warto zwrócić uwagę na jej naturalny kształt oraz kierunek wzrostu pędów, aby zachować harmonię ogrodu.
Warto wiedzieć, że różne odmiany tui mają różne wymagania co do przycinania. Tuję żywotnikową (Thuja occidentalis) należy przycinać w sposób umiarkowany, usuwając tylko suche i uszkodzone pędy oraz te, które są zbyt długie. Natomiast tuję wschodnią (Thuja orientalis) można przycinać bardziej intensywnie, nadając jej dowolny kształt. Tuję zachodnią (Thuja plicata) przycina się rzadziej niż inne odmiany, gdyż jej pędy rosną wolniej. W przypadku tej odmiany warto skupić się na usunięciu suchych i uszkodzonych gałązek oraz kontrolowaniu wysokości rośliny.
Przycinanie tui to nie tylko sposób na utrzymanie estetycznego wyglądu rośliny, ale także na zapewnienie jej zdrowia i prawidłowego wzrostu. Warto zatem poznać podstawowe zasady przycinania tui, aby cieszyć się pięknym ogrodem przez cały rok.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana