Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym różni się kora komspotowana od niekompostowanej?
Kora jest często wykorzystywana w ogrodach i parkach, gdzie pełni rolę, dekoracyjną oraz dostarcza glebie niezbędnych składników odżywczych. W asortymencie producentów znajdziemy jednak dwa rodzaje wspomnianego materiału, a mowa tu o korze kompostowanej i niekompostowanej. W tym artykule postaramy się przybliżyć ich specyfikę, by pomóc ci w wyborze odpowiedniego produktu do twojego ogrodu.
Proces przetwarzania i skład chemiczny
Przede wszystkim, kora kompostowana przechodzi przez procesy biologicznego rozkładu, zanim trafi do naszego ogrodu. Dzięki temu jest ona bogatsza w substancje odżywcze, takie jak azot czy potas. Okaże się więc doskonałym wsparciem w rozwoju roślin, gdyż wspomniane pierwiastki będą uwalniane do gleby, wraz z rozkładem wysypanego produktu. Z kolei korę niekompostowaną pozyskuje się bezpośrednio z drzew, a jedyną dopuszczalną formą obróbki jest siekanie jej na mniejsze kawałki. W ten sposób zachowujemy naturalny wygląd materiału, a w szczególności szorstką strukturę i większe rozmiary pojedynczych fragmentów. Dodatkowo wydamy znacznie mniej pieniędzy, gdyż producent nie musi poświęcać czasu i środków na właściwe przekompostowanie produktu. Niestety, utracimy dość sporo azotu. Zużyją go bowiem mikroorganizmy, wspomagające rozkład kory. Ponadto, produkt ten zawiera pewne ilości żywicy, która szkodzi niektórym z popularnych roślin.
Gdzie stosuje się omawiane rodzaje kory?
Nikogo nie powinien zaskoczyć fakt, że każdy z omawianych produktów ma swoje specyficzne zastosowanie. Gdy więc nie jesteśmy pewni, jaką korę zakupić, zwróćmy się o radę do sprzedawcy. Rzetelni producenci kory sosnowej, na przykład Kor Drew, z pewnością chętnie udzielą nam wszelkich niezbędnych informacji. Co do zasady kora przekompostowana sprawdzi się w pobliżu wrażliwych roślin, wymagających wsparcia w postaci dodatkowej ilości azotu. Ochroni też glebę przed erozją i nadmierną utratą wody, a oprócz tego zapobiegnie namnażaniu się chwastów. Może posłużyć też jako estetyczne dopełnienie ogrodów ozdobnych, za sprawą ciemniejszego koloru i delikatnej struktury. Z kolei korę niekompostowaną warto zastosować na pieszych alejkach parkowych, z dala od wrażliwych roślin. Otrzymujemy tu bowiem znacznie dłuższy czas rozkładu, dzięki czemu duża ilość spacerowiczów nie doprowadzi do konieczności częstego uzupełniania warstwy ściółki. Warto rozważyć ją również w ogrodach, utrzymanych w nieco bardziej dzikiej i naturalnej stylistyce. Powinniśmy wówczas dokupić jeszcze nawóz azotowy, by nie dopuścić do niedoborów tego składnika w strukturze gleby.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana