Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak analizy laboratoryjne pomagają w uprawie ziemniaków?
Ziemniaki to jedne z najpopularniejszych warzyw uprawianych niemal na całym świecie. Z roku na rok zapotrzebowanie na te rośliny w różnych krajach systematycznie rośnie. Dlatego też wielu producentów żywności zastanawia się, jak można efektywnie zwiększyć wydajność upraw i równocześnie polepszyć ich jakość. Niektórzy z nich w tym celu decydują się na systematyczne przeprowadzanie badań laboratoryjnych. Sprawdź, dlaczego to robią!
Czego dotyczą badania laboratoryjne ziemniaków?
W trakcie analiz laboratoryjnych ziemniaków szczegółowym badaniom poddaje się różne czynniki. Szczególną uwagę zwraca się m.in. na różne wady wewnętrzne i zewnętrzne bulw, a także ich naturalną podatność na różne choroby wirusowe, bakteryjne i pasożytnicze. Ponadto badaczy interesuje także indywidualna reakcja przedstawicieli poszczególnych odmian na stosowanie określonych preparatów ochronnych oraz zwalczających szkodniki. Ziemniaki produkowane przez takie firmy, jak Gospodarstwo Rolne Stanisław Kuduk, bada się także pod kątem tempa ich wzrostu w kilku pierwszych tygodniach po posadzeniu. W tym celu sprawdza się faktyczną zdolność kiełkowania sadzeniaków różnych gatunków w rozmaitych warunkach, np. w suchej bądź wilgotnej glebie albo w określonej temperaturze. Istotną kwestią podlegającą analizom badawczym jest też niewątpliwie zawartość różnorodnych substancji organicznych w roślinie, zwłaszcza tych, które odpowiadają za jej wzrost oraz rozwój. Zalicza się do nich głównie cukry oraz kwasy.
Dlaczego warto wykonywać analizy laboratoryjne ziemniaków?
Rzetelnie zorganizowane analizy laboratoryjne w znacznym stopniu przyczyniają się do zwiększenia wydajności oraz nowoczesności upraw. Tego typu badania świetnie sprawdzają się przede wszystkim w przewidywaniu optymalnego terminu zbiorów kartofli. Wykopki przeprowadzone w idealnym momencie gwarantują pozyskanie najbardziej dorodnych, odpowiednio wyrośniętych sztuk, ze śladową liczbą skaz i niedoskonałości. Produkcja ziemniaków przez firmy dysponujące własnymi laboratoriami badawczymi przebiega w sprawny, dobrze zorganizowany sposób. Poszczególne odmiany na bieżąco bowiem poddawane są rozmaitym analizom, dzięki którym wytworzone artykuły żywnościowe odznaczają się najlepszą jakością i optymalną zawartością składników odżywczych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana