Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak dbać o rośliny doniczkowe?
Jesteś właścicielem roślin lub szukasz inspiracji? W naszym poradniku wyjaśniamy, jak dbać o rośliny doniczkowe. Podlewanie, nawożenie, przesadzanie, czyszczenie czy prawidłowa pielęgnacja to podstawa. Jakie są najczęstsze błędy w pielęgnacji? Zdobądź potrzebne informacje i zadbaj o roślinność w Twoim domu lub biurze!
Jak dbać o rośliny w doniczkach?
W dbaniu o rośliny doniczkowe istotne jest trzymanie się harmonogramu prac. Wczesną wiosną zacznij nawozić właściwie do gatunku. Mieszanki z potasem i fosforem sprawdzą się do kwitnących odmian, a z azotem i magnezem dla ozdobnych. Wiosną przesadź je w większe doniczki i intensywnie podlewaj. Zraszaj je co najmniej raz w miesiącu. W okresie jesiennym za to zmniejsz nawożenie. W ten sposób przygotujesz rośliny do odpoczynku.
Jak czyścić i pielęgnować?
Rośliny, które znajdują się w domach czy biurach, pokrywają się kurzem. Nie tylko wpływa to na dekoracyjność liści, ale też ogranicza dostęp do światła. Fotosynteza wówczas staje się spowolniona. Aby czyścić liście, najlepiej stosuj wilgotną szmatkę lub odpowiednie chusteczki. Dobrze, aby były nasączone nawozem. Sprawdzi się to przy dużych roślinach doniczkowych, szczególnie jeśli chodzi o duże i błyszczące liście. Z kolei drobne liście najlepiej trzymać pod prysznicem. Ustaw wówczas strumień letniej wody w sposób delikatny.
Ochroń doniczkę przed przelaniem rośliny. Co ciekawe, istnieją rośliny nielubiące wody na powierzchni liści. Dotyczy to odmian pokrytych małymi włoskami, a więc kutnerem. Wówczas użyj do nich miękkiego pędzelka. Możesz także zastosować nabłyszczacz.
W trakcie czyszczenia przyjrzyj się roślinom. Pozbądź się uschniętych liści czy przekwitłych pędów. Nierzadko wymagane jest przycięcie, co wpłynie na jej wzrost. Może także ograniczyć zbyt wybujałe pędy. Jest przy tym łatwiej kontrolować choroby czy szkodniki roślin doniczkowych. Wtedy najlepiej odwiedzić najbliższy sklep ogrodniczy.
Jakie rośliny doniczkowe wybrać?
Zastanawiasz się, jakie są popularne rośliny doniczkowe? Zwykle wybierane są te, które nie są zbyt wymagające. Przy tym prezentują się dobrze i są zdrowe. Nierzadko znoszą dobrze brak wody lub inne rzeczy.
Popularna jest szczególnie sansewieria. Ma lancetowate liście. Wykazują się mocą. Ich pokrój jest wyprostowany, a brzegi mają jaśniejszą barwę. Mogą przeżyć bez wody czy niewygodne warunki nasłonecznienia. Zwykle można je spotkać w publicznych budynkach.
Poza tym warto sprawdzić skrzydłokwiata. Charakteryzują się długimi, gęstymi, ciemnozielonymi liśćmi. Kwiaty ma białe i wydłużone. W centrum znajduje się żółty, długi pręcik. Nie potrzebuje zbytniej pielęgnacji. Może nie być długo podlewany. Sprawdzi się zarówno w biurowych, jak i domowych przestrzeniach.
Kolejna propozycja to zamiokulkas. Wyróżnia się długi, prostymi pędami. Listki są jajowate i ciemnozielone. Należy do roślin doniczkowych cieniolubnych. Dobrze się czuje w wysokich i wąskich donicach. Pospolity bluszcz to pnącze o klapowanych, ciemnozielonych listkach. Podpory pozwalają na ułożenie go w różne kształty. Może rosnąć w cieniu. Z kolei dracena ma wąskie i ostre płatki. Układają się one w palmę. Nie ma przy tym dużych wymagań.
Jakie są najczęstsze błędy?
Do głównych błędów w pielęgnacji roślin zalicza się brak regularności. Poprzez brak przeprowadzania niektórych zabiegów, takich jak podlewanie, może skutkować śmiercią rośliny. Nie można także zbyt nadgorliwe je podlewać. Zbyt częste podlewanie może spowodować gnicie korzeni, co może się skończyć obumarciem.
Nie można również zapomnieć o zbyt częstym nawożeniu. Zbyt duże ilości nawozu znajdują się w małej ilości ziemi w doniczce. Kończy się to zasoleniem podłoża. W związku z tym nie zapominaj o przesadzaniu i odpowiednim dawkowaniu nawozów. Poza tym duże znaczenie ma wilgotność powietrza w pomieszczeniu czy niedopasowanie do warunków, które panują w mieszkaniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana