Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak dobrać odpowiednie podłoże na zielone dachy?
Powierzchnia dachów płaskich to idealne miejsce, które można wykorzystać do założenia ogrodu dachowego. Posadzenie roślinności jest sposobem na zwiększenie izolacyjności cieplnej dachu oraz lepsze tłumienie dochodzących z zewnątrz hałasów. Będzie też metodą poprawy wilgotności i czystości powietrza w sąsiedztwie budynku, a przede wszystkim wpłynie korzystnie na wygląd obiektu i zapewni dodatkowe miejsce do rekreacji i wypoczynku.
Jaka jest struktura zielonego dachu?
Zielony dach to rozwiązanie, które przynosi wiele korzyści zarówno użytkownikom budynku oraz wszystkim, którzy przebywają w jego sąsiedztwie, jak i właścicielowi obiektu, ponieważ daje możliwość powiększenia miejsca dostępnego pod zabudowę przez uzyskanie dodatkowej powierzchni biologicznie czynnej. Do jego wykonania konieczne będzie jednak zastosowanie odpowiednich materiałów i właściwe ich ułożenie. Ogród dachowy wymaga wykonania konstrukcji tzw. dachu odwróconego. Wiąże się to z zastosowaniem kilku kolejnych warstw gwarantujących dobrą ochronę budynku przed czynnikami zewnętrznymi oraz zapobiegających uszkodzeniu konstrukcji przez wprowadzoną na dach roślinność. Pierwszą warstwą jest membrana paroizolacyjna, która ochroni przed przenikaniem pod pokrycie dachowe wilgoci z wnętrza budynku. Na niej musi się znaleźć warstwa hydroizolacyjna np. membrana z EPDM lub PVC. Przykrywana jest ona materiałem termoizolacyjnym m.in. płytami PIR lub XPS. Izolacją zabezpiecza się geowłókniną, na której układa się drenaż pozwalający na swobodne wpływanie z dachu przesiąkającej wody opadowej. Jest on z kolei nakrywany warstwą filtracyjną, która ochroni całą strukturę dachu przed przerastaniem korzeni, a także zapobiegnie przed przenikaniem fragmentów substratu dachowego wraz z wodą. Substrat jest jednocześnie podłożem, które pozwala na rozwój roślin i zatrzymuje potrzebne im składniki odżywcze tak jak naturalna gleba.
Czym jest substrat i co zawiera?
Substrat dachowy to mieszanka składająca się z kruszywa o wysokiej porowatości, co zapewnia znaczne obniżenie masy. Zwykle jest to połączenie substancji o różnym uziarnieniu, w tym drobniejszego piasku, które jest wzbogacone torfem, kompostem i nawozem. Substrat musi być dobrany do rodzaju roślin, jakie będą na nim uprawiane. Dostępne są substraty przeznaczone na dachy ekstensywne, tzn. takie, gdzie nie przewiduje się dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych i wprowadza na ogół rośliny takie jak trawy, byliny, kwiaty lub mchy. Oferuje się też substraty na dachy intensywne, a więc dla roślin o większych wymaganiach, mocniej ukorzeniających się, przy których konieczne może być np. podlewanie. Na substratach intensywnych można sadzić choćby rośliny cebulowe, krzewy i niskie drzewa, a ich warstwa jest zdecydowanie grubsza.
Substraty dachowe na dachy intensywne i ekstensywne są dostępne w ofercie firmy MARKFLOR. Zajmuje się ona również wykonywaniem zielonych dachów, prowadzi sprzedaż krzewów i drzew oraz zajmuje się projektowaniem i pielęgnacją ogrodów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana