Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak przygotować sadzeniaki ziemniaków do sadzenia?
Sadzeniaki muszą być odpowiednio przygotowane. Wpływa to bowiem na wiele czynników, w tym na efektywny wzrost roślin. Żeby przyspieszyć czas uzyskiwania plonów, można zdecydować się na dwie metody: podkiełkowywanie lub pobudzanie. Na czym to polega i dlaczego warto to robić? Dlaczego przygotowywanie sadzeniaków jest tak istotne w kontekście udanych zbiorów?
Podstawowe zasady związane z sadzeniem
Jakie sadzeniaki sprawdzą się najlepiej? Do zasadzenia najlepiej zastosować takie, które pochodzą z kwalifikowanych plantacji i rozdzielono je na minimum dwie frakcje:
30 – 45 mm,
45 – 60 mm.
Jeśli okaże się, że przechowywane przez dłuższy czas sadzeniaki ziemniaków mają zbyt duże kiełki, to pozbądź się ich ręcznie lub przy użyciu sortownika. Pamiętaj jednak o tym, że tuż po ich usunięciu może się wydłużyć czas wschodów – szczególnie gdy wysadzisz sadzeniaki w zimną glebę. Od razu wyeliminuj takie bulwy, które są uszkodzone, porośnięte lub porażone chorobowo.
Podkiełkowywanie sadzeniaków – czemu warto?
Taka metoda jak podkiełkowywanie pozwala na szybsze uzyskanie plonów z ziemniaków wczesnych. W rezultacie oszczędzasz cenny czas.
Podkiełkowywanie bulw po wczesnym zbiorze wykonuj w przepuszczalnych, a najlepiej ażurowych pojemnikach. Idealne warunki wzrostu obejmują dostęp do światła przez minimum 10 godzin. Wskazana jest również wysoka wilgotność, na poziomie nawet 85 procent. Dzięki temu unikniesz wysychania bulw. Jeśli chodzi o temperaturę, to idealna jest taka w przedziale od 12 do 15 stopni Celsjusza.
Pobudzanie sadzeniaków – równie efektywna technika
W celu przyspieszenia wschodów nawet o 7 dni można również zdecydować się na pobudzanie. Przesortowane ziemniaki należy umieścić w workach raszlowych. Takie działania wykonuje się mniej więcej 2 – 3 tygodnie przed sadzeniem.
Co ważne, w przeciwieństwie do podkiełkowywania, w tym przypadku nie jest wymagane wielogodzinne światło, a temperatura może być niższa o około 5 stopni Celsjusza.
Jakie sadzeniaki ziemniaków wybrać i gdzie je kupować?
Ważne, by wybierać produkty pochodzące z renomowanych plantacji oraz z upraw z zaufanych gospodarstw rolnych.
Tego typu sadzeniaki dostępne są w przedsiębiorstwie Agronas. Specjaliści przeprowadzają skrupulatne testy i dokładnie sprawdzają wszystkie bulwy przeznaczone do wysadzania. Oferowane są takie sadzeniaki jak Jubilat, Bellarosa, Michalina czy Vineta – przeznaczone do wczesnego, średnio wczesnego oraz późnego zbioru. Co ważne, wszystkie są wytwarzane w zgodzenie z wysokimi europejskimi standardami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana