Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak zrobić altanę ogrodową?
W ogrodzie nie powinno zabraknąć nowoczesnej altany ogrodowej. Nasz poradnik zawiera wskazówki dotyczące korzystania z niej – co warto o niej wiedzieć? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Jak wygląda jej montaż, dowiesz się z naszego artykułu. Sprawdź, jak możesz zabezpieczyć drewnianą konstrukcję! Zapraszamy do lektury publikacji.
Nowoczesna altana ogrodowa – co warto wiedzieć?
Zastanawiasz się nad projektem altany ogrodowej? W ten sposób unikniesz niespodzianek. Dlatego warto pomyśleć o planie przed budową. Przede wszystkim uwzględnij:
- wymiary – wszystko zależy od dysponowanej przestrzeni i preferencji. W dużej altanie będziesz mógł organizować przyjęcia w okresie letnim, a w niedużych rozmiarów – kolacje we dwoje. Warto wiedzieć, że wówczas obowiązywać Cię będą inne formalności,
- miejsce – lokalizacja powinna być zaciszna i oddalona od ulicy. Dobrze, aby było z niej widać ogród. O tym najlepiej pomyśleć jeszcze na etapie projektowania ogrodu. Planujesz grilla? Zadbaj o to, aby dym nie przedostawał się do sąsiedzkiego ogrodu!
- kształt – możliwe są czterokątne czy sześciokątne, okrągłe lub wieloboczne. Zależy Ci na funkcjonalności? Zdecyduj się na prostokątny projekt. Wystrój altany także ma tu znaczenie. Swobodnie wstawisz do niej stół i krzesła czy zaplanujesz wędzarnię,
- zadaszenie – drewniany gont pozwoli na uzyskanie tradycyjnego wyglądu. Natomiast ceramiczna dachówka pomoże dopasować go do architektury domu. Popularna jest także blachodachówka. Jesteś miłośnikiem rustykalnego stylu? Wybierz strzechę! Prosty jednospadowy, dwuspadowy czy sześciospadowy? Wybór należy do Ciebie!
- podłoga – weź pod uwagę trudne warunki eksploatacji i czynniki pogodowe. Sprawdzą się deski kompozytowe, drewniane, kostka brukowa, kamień, beton czy cegła.
Oprócz tego zwróć uwagę na charakter oraz koszt budowy altany ogrodowej.
Instalacja altany ogrodowej
Zastanawiasz się nad altaną ogrodową z montażem? Po zamocowaniu fundamentu przejdź do budowy. Oto następujące etapy montażu:
- montowanie podwalinowych belek – posłużą jako nośna konstrukcja podłogi. Mocuje się je równolegle w stosunku do wejścia. Do odpowiedniego wypoziomowania posłuży poziomica,
- wzniesienie ścian – tworzy się je z odpowiednio wyprofilowanych desek. Po położeniu pierwszej warstwy pamiętaj, aby zachować kąty proste pomiędzy ścianami. Układa się je na sobie, a potem dobija młotkiem z gumy przy użyciu specjalnej montażowej deski,
- instalacja okien – instalacja ścian szczytowych czy krokwi na dachu. Przy montażu okien używa się specjalnego wpustu w ramie, który umożliwia łatwe osadzenie,
- montowanie dachy – może przybierać różny kształt. Może być płaski, dwuspadowy czy sześciospadowy. Aby kryć dach, zastosuj strzechę ze słomy, trzciny, dachówki, gontu bitumicznego lub drewnianego, a także łupek mineralny czy papę,
- zamocowanie drzwi i ułożenie podłogi – stwórz podłogę z drewnianych desek. Przybij je gwoździami. W miejscu betonowych stropów zastosuj kamień naturalny, płyty betonowe czy kostkę. Pamiętaj o podbudowie!
Jak zabezpieczyć konstrukcję z drewna altany ogrodowej?
W planie masz wspinające się po altanie ogrodowej pnącza? Jeśli tak, to koniecznie zaimpregnuj drewno. Sprawdzają się w tym celu środki zawierające olej lniany lub żywice. Preparaty mogą być również na podstawie wody. W przyczepianiu się roślin możesz pomóc. Wystarczy, że przygotujesz powierzchnię – powinna być szorstka. W związku z tym lepiej zrezygnuj z lakierowania. Substancją bitumiczną powleka się części zaplanowane do znalezienia się w ziemi. Możesz przy tym zwęglić ich powierzchnię. Jak? Przez opalarkę lub w ognisku!
Altana ogrodowa to miejsce odpoczynku. Dlatego koniecznie zadbaj o jej wystrój i wygląd, aby cieszyć się z niej przez lata!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana