Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jaki parasol ogrodowy wybrać?
Masz taras lub balkon? W upalne dni przyda się nieco cienia. Zapewni go z pewnością parasol ogrodowy. Poznaj jego główne rodzaje. Czy lepiej wybrać duży czy mały i co wziąć pod uwagę przy zakupie? Przygotuj się na letnie dni z naszym przewodnikiem. Ochroń się przed promieniami UV dzięki parasolowi na taras, balkon czy ogród. Podpowiadamy, jak dokonać wyboru!
Jakie są rodzaje parasoli do ogrodu?
Parasol ogrodowy mały czy duży? Dowiedz się, co masz do wyboru! Spośród parasoli ogrodowych znajdziesz:
- z czaszą okrągłą,
- z czaszką kwadratową,
- z boczną nogą oraz czaszą – na wysięgniku,
- z pionową nogą – w centralnym ustawieniu.
Jakie są dopuszczalne rozmiary?
Parasol do ogrodu powinien idealnie pasować. Nie powinien zabierać za dużo wolnej przestrzeni. Szczególnie w ogrodzie jest to ważne. Zbyt mały nie będzie spełniał swoich funkcji, a więc nie będzie chronił przed słońcem czy nie zapewni potrzebnego cienia. Z kolei zbyt duży model będzie się wiązał z utrudnionym przenoszeniem czy instalacją. Dlatego warto się kierować własnymi preferencjami i wymiarami.
Jak wybrać stojak?
Poza solidnymi parasolami ogrodowymi warto zainwestować w specjalny stojak. Najczęściej wybierany jest ten wykonany ze sztucznego tworzywa, który wypełnia beton. Co więcej, dostępne są stojaki różnego formatu. Wszystko zależy od stopnia wypełnienia betonem. Wówczas ważą 20-70 kilogramów.
Innym rodzajem stojaka jest obciążany płytami granitowymi lub betonowymi. Dopuszczalna jest pojedyncza płyta z instalacją lub składający się z 2-4 płytek. Najcięższe płyty sprawiają, że model może być obciążony nawet 200 kilogramami.
Planujesz zabieranie parasola przeciwsłonecznego na plażę? Wybierz model z uchwytem, który wbijesz w piasek. Czy jest jakaś zasada dopasowania stojaka? Tak! Im większy jest model, tym cięższy powinien być stojak. Dlatego do obciążenia mniejszego parasola na balkon sprawdzi się mniejsza podstawa. Weź pod uwagę parę dodatkowych kwestii. W przypadku łamanego modelu należy go mocniej dociążyć. W innym przypadku będzie ciążył w jednym kierunku. Przed działaniem wiatru ochroni cięższa podstawa. Wszystko zależy od miejsca w ogrodzie.
W jaki sposób dbać o parasol ogrodowy?
Aby przedłużyć użytkowanie parasola tarasowego i zmniejszyć skutki, na jakie wpływają czynniki zewnętrzne, poleca się skorzystanie z praktycznego pokrowca. Najlepiej wybrać sprawdzone modele, inne niż ogólnodostępne. Mogą się cechować innowacyjną budową. Rekomendowane są modele wyprodukowane z dwóch warstw tkaniny, a więc membrany i poliestru. Dobrym rozwiązaniem jest przewiewny pokrowiec – pozwala to na zabezpieczenie przed rozwojem bakterii czy pleśni. Przy tym warto wybrać taki pokrowiec, którego materiał jest elastyczny i sprawdzi się w każdych warunkach pogodowych na przykład przy mrozie w zimę.
Jaka jest cena parasoli ogrodowych i gdzie można je kupić?
Najprościej znaleźć wyprzedaż parasoli ogrodowych w sklepie ogrodniczym. Możesz również zajrzeć do magazynów z wystrojem wnętrz czy wyposażeniem ogrodniczym. Szukaj ich także w marketach budowlanych czy w Internecie. W ofercie można się łatwo pogubić. Najczęściej koszt zakupu wynosi około 200-300 złotych. Odpowiednio utworzony i zadbany parasol wystarczy na wiele lat. Co ciekawe, duże modele o lekkiej jednak konstrukcji to wydatek rzędu nawet 5000 złotych.
Parasole ogrodowe zapewniają cień w okresie wiosenno-letnim. Dlatego warto sprawdzić, jakie modele są dostępne w sklepach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana