Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie są rodzaje sprzętu ogrodniczego?
Utrzymanie w dobrym stanie ogrodu to podstawa jego użytkowania. Dopiero założyłeś ogród i nie wiesz, co Ci się przyda na co dzień? A może jesteś zaawansowanym ogrodnikiem, który szuka inspiracji do prac ogrodowych? Dowiedz się, w jakie narzędzia ogrodowe zainwestować. Jaki wyróżnia się sprzęt ogrodniczy? Jak o niego odpowiednio dbać?
Główne narzędzia do ogrodu
Kopanie, spulchnianie i grabienie wymaga profesjonalnego sprzętu ogrodniczego. Nie ma znaczenia, czy go kupisz, czy skorzystasz z wypożyczalni sprzętu ogrodniczego. Wszystko zależy od rodzaju ziemi. Jeśli jest lekka i przepuszczalna – wystarczą dość tanie narzędzia. Gliniasta lub ciężka ziemia wymaga kopania i spulchniania. Wówczas wymagany jest masywniejszy sprzęt. Sprawdzą się tutaj narzędzia, które nadadzą się do pracy przy trudniejszych warunkach, jeśli chodzi o glebę.
Przeczytaj również: 5 narzędzi ogrodniczych, które każdy powinien mieć w garażu
Zaliczają się do nich:
- grabie – producenci oferują różne ich rodzaje. Aby wyrównać i zagrabić ziemię lekką wybierz grabie utworzone z odpornego tworzywa sztucznego. Przy cięższych glebach sprawdzą się grabie z metalu. Ciekawą alternatywą są specjalne modele do liści. Z powodzeniem zastąpią dmuchawy i odkurzacze. Wyróżniają się większą szerokością i elastycznymi zębami,
- motyka – przydatna w likwidowaniu chwastów, spulchniania gleby i rozdrabniania większych grudek ziemi. Polecana do organizowania rabat kwiatowych. Składa się z 2-4 ząbków. Może być klasyczna – cechuje się dłuższym trzonkiem i większymi rozmiarami. Przyda się do okopania czy spulchnienia większej części ziemi. Motyka ogrodnicza natomiast zawiera krótki trzonek i mniejsze ostrza. Okopuje się nią i spulchnia małe rabatki kwiatowe. Nie sprawdzi się jednak na większych powierzchniach,
- szpadel, widły i łopata – umożliwiają kopanie i przenoszenie ziemi. Przydadzą się w każdym ogrodzie. Lekkie gleby wymagają na przykład tradycyjnego szpadla z metalu, łopaty i wideł z mocnymi zębami. Modele amerykańskie sprawdzą się w trudnym terenie. Charakteryzują się odpowiednio uformowanymi trzonkami i wzmocnioną blachownicą. Ciekawostka: Trzonki wytwarza się z odpornych i lekkich materiałów. Do ich zalet zalicza się niewielka masa, a także wyprofilowane kształty. Możliwa jest wygodniejsza praca,
- glebogryzarki – pozwalają spulchniać glebę na większych terenach. Sprawdzą się przy ciężkich glebach. Wyróżniają się napędem elektrycznym lub spalinowym. Pomocne są przy zakładaniu ogrodu. Potem wymagają sporadycznego używania na przykład w przypadku zaplanowanych upraw.
Jaki jest pozostały sprzęt ogrodniczy?
Do pozostałego sprzętu ogrodowego zaliczają się przede wszystkim spulchniacze. Dzięki nim można spulchniać i napowietrzać powierzchnię. Kultywatory natomiast to narzędzia, którymi można uprawiać podłoże między roślinami. W sklepach znajdziesz je w wersji standardowej lub zaawansowanej. Z kolei taczka ogrodnicza ułatwia pracę w ogrodzie. Można nią przewozić różne materiały na przykład:
- kompost,
- liście,
- ściółkę.
W ten sposób można przewieźć za jednym razem duże ilości załadunku. Pikownik ogrodniczy pozwala na sadzenie roślin, a więc pikowania. Jest to kołek wyróżniający się różną średnicą. Natomiast konewka to zbiornik na wodę, który można przenosić. Umożliwia łatwe podlewanie roślin.
Jak dbać o narzędzia?
Jeśli decydujesz się na wynajem sprzętu ogrodniczego, możesz pominąć ten krok. W innym przypadku grabie, motyki, łopaty czy pazurki możesz wyczyścić. W bardzo łatwy sposób! Jak? Poprzez włożenie ich do wrzątku. Inną metodą jest przetarcie spirytusem. Dzięki temu pozbędziesz się:
- bakterii,
- grzybów,
- nicieni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana