Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kiedy najlepiej rozpocząć budowę przydomowej oczyszczalni ścieków?
Każdy budynek mieszkalny oraz użytkowy, w którym będą wytwarzane ścieki, musi zostać wyposażony w urządzenia pozwalające na ich zagospodarowanie w sposób bezpieczny dla środowiska naturalnego. Możliwe rozwiązania to budowa szamba szczelnego lub przydomowej oczyszczalni ścieków, a także podłączenie się do istniejącej kanalizacji, co w przypadku systemu ciśnieniowego wymaga zainwestowania w domową przepompownię ścieków.
Jak wygląda budowa przydomowej oczyszczalni ścieków?
Instalacja pozwalająca na odbiór i przekazanie ścieków do utylizacji musi być gotowa przed oddaniem obiektu do użytkowania. Cały system powinien więc być ukończony, zanim budynek zostanie zgłoszony do odbioru. Zwykle prace podłączeniowe wykonuje się po zakończeniu stanu surowego zamkniętego w czasie robót wykończeniowych. Gdy inwestor decyduje się na wykonania szamba szczelnego, zakres prac obejmuje przygotowanie wykopu, ułożenie odcinka łączącego budynek ze zbiornikiem oraz zainstalowanie samego zbiornika, a często także systemu sprawdzającego poziom zapełnienia, czy zewnętrznego podłączenia pozwalającego na łatwiejsze wybieranie nieczystości. Jeżeli w grę wchodzi budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, to konieczne będzie również wykonanie drenażu rozsączającego, co powinno wiązać się z przeprowadzeniem badań przepuszczalności gruntu oraz określeniem poziomu wód gruntowych, tak by mógł się on znaleźć na wymaganej głębokości przewyższając lustro wody o 1,5 metra.
Gdzie i jak instaluje się przydomową przepompownię ścieków?
W przypadku podłączenia budynku do systemu kanalizacji grawitacyjnej między budynkiem a położonym zwykle poza posesją kanałem układa się rury nachylone pod odpowiednim kątem wraz z zaworem zwrotnym uniemożliwiającym cofanie się ścieków. Jeśli obiekt będzie podłączony do kanalizacji ciśnieniowej, nieopodal budynku umieszcza się zbiornik domowej pompowni ścieków. Jeśli ma on obsługiwać wznoszony budynek mieszkalny lub użytkowy, jest wykonywany na podobnym etapie co oczyszczalnia lub szambo. Inaczej będzie, jeżeli będzie to podłączenie do nowo powstającej sieci, pompownia powstaje już po wykonaniu przyłącza, co wiąże się zwykle z demontażem i odłączeniem niepotrzebnego już szamba lub oczyszczalni. Zdarza się też, że jedna przepompownia obsługuje kilka budynków, w takim przypadku jest ona zwykle umieszczana tak, by nieczystości z nich spływały do zbiornika grawitacyjnie.
Producentem przepompowni ścieków jest firma INWAP. W jej ofercie znajdują się zarówno pompownie przydomowe, jak i sieciowe. Dostępne są różne pojemności zbiorników oraz zestawy pomp Orka wraz z potrzebnym oprzyrządowaniem – armaturą i urządzeniami sterującymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana