Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Popularne świerki dla ogrodu. Przegląd rozwiązań
Można pokusić się o stwierdzenie, że świerki w ogrodzie to jedne z najpopularniejszych roślin w Polsce. Dobrze zadbane rośliny zachwycają swoją wielkością i pięknie rozłożystymi gałęziami. Na rynku można znaleźć także gatunki karłowe, które idealnie komponują się z kolorowymi kwiatami na rabatach! Poznaj najlepsze rozwiązania na uprawę świerków w ogrodzie!
Świerki pospolite – gdzie je posadzić?
Świerk pospolity (łac. Picea abies) jest gatunkiem szybko rosnącym, który naturalnie występuje w Polsce. Drzewko nadaje się do ogrodów w stylach wiejskich, naturalistycznych czy leśnych. Warto podkreślić, że roślina ta wygląda pięknie także jako soliter.
Popularne świerki ogrodowe – z racji tego, że dobrze znoszą cięcia – nadają się też na formowane żywopłoty. Warto mieć na uwadze, że aby pięknie i zdrowo rosły należy je regularnie podcinać od dołu i chronić przed zacienieniem przez inne rośliny.
Świerk srebrny – odmiany idealne do ogrodu
Świerk srebrny, kłujący lub tzw. niebieski (łac. Picea pungens) to roślina, która jest wręcz idealna do ogrodu, a ponadto nadaje mu wyjątkowego charakteru. Ma stożkowaty kształt i grube gałęzie, z których wyrastają gęste igły o niebiesko-srebrnym zabarwieniu. Dzięki temu drzewko będzie idealne do stworzenia wyjątkowej i barwnej przestrzeni. Istnieje kilka odmian ozdobnych szczególnie polecanych do przydomowych ogródków. Należą do nich:
świerk Białobok,
świerk Glauca Pendula,
świerk kłujący Maigold.
Warto podkreślić, że świerk niebieski nie ma zbyt wygórowanych wymagań. Można go sadzić w ogrodzie. Zauważony w takim miejscu, z pewnością przyciągnie wzrok gości. Wszystkie odmiany świerku srebrnego można z powodzeniem uprawiać nawet na balkonach. Rośliny te są odporne na suszę, zanieczyszczenie i niskie temperatury.
Świerki karłowe – niewielkie ozdoby do ogrodu
Świerki karłowe to rośliny, które tworzą kuliste i dość zwarte formy. Dzięki temu wspaniale prezentują się na rabatach czy skalniakach. Te drobne drzewka potrafią zachwycać swoim wyglądem przez cały rok. Jednak warto pamiętać, że muszą być odpowiednio zadbane. Większość świerków karłowych uprawianych w ogrodzie potrzebuje dużej ilości światła, a także żyznej, przepuszczalnej gleby. Co ciekawe, rośliny te są w stanie przetrwać rosnąc na mniej jakościowym podłożu i na lekko zacienionych stanowiskach. Aby wybrać zdrowe sadzonki, należy skorzystać z ofert sprawdzonych sklepów ogrodniczych. W Gospodarstwie Szkółkarskim Andrzeja Krzysiaka można znaleźć ciekawe rośliny iglaste, jak i liściaste.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana