Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Wybieramy najlepsze maszyny rolnicze o szerokim zastosowaniu
Maszyny rolnicze to podstawa funkcjonowania każdego współczesnego gospodarstwa – dzięki nim wykonywanie nawet najtrudniejszych prac polowych staje się dużo prostsze i mniej czasochłonne, niż przy użyciu tradycyjnych narzędzi rolniczych. Coraz większą popularnością wśród rolników cieszą się maszyny wielofunkcyjne, gdyż pozwalają one dodatkowo skrócić czas pracy i zredukować koszty. Co warto o nich wiedzieć?
Przykłady maszyn wielofunkcyjnych
Podstawowym przykładem wielofunkcyjnej maszyny rolniczej jest kultywator, który mimo swej prostej konstrukcji może być wykorzystywany w różnych pracach polowych. Przy jego pomocy przeprowadza się między innymi płytką obróbkę ściernika, a także spulchnianie ziemi. Sprawdzi się również przy oczyszczaniu gleby z chwastów, napowietrzaniu jej oraz wymieszania nawozów z glebą.
Innym przykładem są agregaty siewno-uprawowe, które stanowią połączenie dwóch maszyn: agregatu uprawowego (np. kultywatora bądź brony) oraz siewnika podłączonego z tyłu. Zadaniem takiego systemu jest spulchnienie i wyrównanie gleby, a następnie dokonanie wysiewu.
Jak widać wielozadaniowe maszyny rolnicze można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej zaliczają się te, które można wykorzystać w różnych pracach, do drugiej zaś maszyny, które wykonują kilka zadań jednocześnie.
Jak wybrać wielozadaniowe maszyny rolnicze?
Niezależnie od tego, o jakiego rodzaju maszynach mowa, zakup powinien być przeprowadzony dokładną analizą potrzeb oraz możliwości – tylko wtedy można dokonać dobrego wyboru. Pod uwagę należy wziąć między innymi:
moc ciągnika – sprzęt rolniczy ma określone zapotrzebowanie na moc silnika, która nie powinna być ani zbyt wysoka, ani za niska,
wielkość pola uprawnego – od parametrów sprzętów (np. szerokości kultywatora) zależy ile czasu zajmie wykonanie danej pracy. Tutaj również należy zachować umiar. Zbyt duże sprzęty mogą okazać się niewygodne w pracach na niewielkich areałach;
rodzaj upraw – urządzenia wielofunkcyjne przeznaczone są wciąż do dość konkretnych zadań i nie sprawdzą się w każdym gospodarstwie. Przed zakupem warto sprawdzić funkcje i możliwości sprzętu.
Poza tym warto zwrócić uwagę na markę producenta. Szeroki wybór używanego i nowego sprzętu rolniczego znaleźć można w ofercie firmy Agromarket.
Dlaczego warto postawić na wielofunkcyjność?
Poza znacznym ułatwienie prac polowych, wielofunkcyjnej, uniwersalne maszyny rolnicze mają kilka ważnych zalet, które czynią z nich bardzo rozsądną inwestycję. Przede wszystkim chodzi tutaj o zredukowanie kosztów pracy, co wynika z ograniczenia zużycia paliwa. Tym samym zminimalizowana jest emisja spalin – dlatego maszyny tego typu sprawdzą się w gospodarstwach prowadzących ekologiczną uprawę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana